Bilişim sektöründe yıllardır kullanılan “timle bi bağlansana” talebini artık mobil cihazlar için de kullanabileceğiz. Sürekli mobil cihaz yazmak yerine ben kısaca telefon yazayım, siz de onu ios veya android yüklü ve interneti olan bir çok platform olarak kabul edin lütfen. Teamviewer ın telefonlar için yayınladığı Quick Support uygulaması ile uzaktan telefonlara destek verilebilecek. Bunun için öncelikle Appstore ya da google play den Quick Support uygulamasını indirmeniz gerekmektedir.

Uygulamayı indirdikten sonra size bildirim göndermesine izin vermenizi öneririm. Aslında uygulamanın kullanımı oldukça basit. Son kullanıcı Quick Support u açıp destek alacağı kişiye ID sini vermesi gerekiyor.

Üstteki resimde de görüldüğü gibi mobil cihazda bu ekran çıkacak ve ID paylaşımı ile son destek verecek olan kişi bağlanabilecektir.

Bundan sonrası biraz karışık gibi sanıyorum adımlar izlenirse sorunsuz çalışacaktır. Yazacaklarım Iphone kullanıcıları için geçerlidir. Android yüklü telefonlarda nasıl çalıştığını bilemiyorum.

Öncelikle “Ayarlar“da “Denetim Merkezi” içerisinde “Denetimleri Özelleştir” i açıyoruz. Eğer “Ekran Kaydı” listede ekli değilse ekleyip kapatıyoruz. Üstte paylaştığım soldaki ilk görüntüde alt sağdaki 2 yuvarlak butonuna basarsanız “Ekran Kaydı” nı çalıştırır. Butonun üzerine uzun (ios 11 için geçerlidir) bastıktan sonra hemen yanında paylaştığım ekranı göreceksiniz. Burada da “TeamViewer” ı seçip “Yayını Başlat” demeniz gerekmektedir.  Bundan sonrası destek verecek olan kişiyle ilgili yani teamviewer üzerinden yapılacaklardır.

Teamviewer masaüstü uygulamasında Version 13.0.6447 kullanıyorsanız “Karşıdaki kişi ID” yazısı altına bağlanacağınız telefonun ID sini yazarak bağlantı sağlayabilirsiniz. Teamviewer versiyon 12 kullananlar da bağlanacaklar ancak sadece konuşma penceresi telefon bilgisi ve karşı taraftan gönderilecek ekran görüntüsünü görebilecekler. Hiç teamviewer kullanmıyorsanız https://start.teamviewer.com/tr adresinden de erişim sağlayabilirsiniz. Neyse biz v13 den devam edelim.

Ana sayfa sekmesinde telefon ile ilgili bilgileri detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. “Ekran Paylaşımı” sekmesine geldiğinizde kullanıcının yukarıda da anlattığım gibi ekran kaydı yayınını başlatmış olması gerekiyor. Aksi halde bir görüntü alamazsınız. Ayrıca Antivirüs programları da bazen engelleyebiliyor.

Eğer ekran paylaşımı sekmesinde herhangi bir bağlantı sağlayamazsanız “Ekran görüntüsü” sekmesine gelerek  telefon kullanıcısının gönderdiği ekran görüntüsünü görebilirsiniz. Sonuç olarak bence Teamviewer başarılı bir çalışma yapmış. Telefon kullanımında pek başarılı olamayan kesimin sıklıkla kullanabileceği bir uygulama olacağı kesin. Tabii telefondan anlayan oğul-torun-yeğen bilirkişilerine de büyük iş düşüyor.